ا
امروز: دوشنبه, ۳ اردیبهشت , ۱۳۹۷

روابط عمومی ستاد کنگره ملی 1300شهید خط شکن شهرستان فلاورجان؛

عملیات ثامن الائمه (حصر آبادان)

عملیات  ثامن الائمه (حصر آبادان)
عملیات ثامن الائمه (حصر آبادان)؛

کارنامه عملیات شكست حصر آبادان

نام عملیات ثامن‌الائمه(ع)
رمز عملیات نصر من‌الله‌ و فتح‌ قریب
منطقه عملیات شمال آبادان، شرق کارون
زمان عملیات ۱۳۶۰/۷/۵ تا ۱۳۶۰/۷/۶
هدف انهدام نیروهای دشمن در شرق‌کارون و تصرف و تأمین این منطقه و خارج کردن شهر آبادان از محاصره قوای دشمن
نوع عملیات  گسترده
فرماندهی عملیات  مشترک (سپاه پاسداران و ارتش جمهوری اسلامی)
سازمان عملیات  مشترک
استعداد نیروهای درگیر خودی  سپاه پاسداران انقلاب‌اسلامی با ۱۶ گردان نیروی پیاده در سازمان سه قرارگاه تیپ، لشکر۷۷ شامل سه تیپ و در مجموع ۹ گردان نیروی پیاده، تیپ۳۷ زرهی شیراز، گردان ۲۵۱ تانک از لشکر ۱۶ زرهی، گردان ۱۰۷ ژاندارمری، گروه رزمی ۲۹۱ تانک
استعداد نیروهای درگیر دشمن تیپ ۸ مکانیزه از لشکر۳ زرهی با سه گردان مکانیزه و یک گردان تانک، تیپ ۶ زرهی از لشکر۳ زرهی با سه گردان تانک و یک گردان مکانیزه، تیپ۴۴ پیاده از لشکر۱۱ پیاده با یک گردان تحت امر لشکر۳ زرهی، تیپ۱۲ زرهی از لشکر۳ در غرب کارون در احتیاط، گردان‌های تانک الطارق و سیف‌سعد و چند گردان جیش‌الشعبی، گردان پیاده از تیپ۴۴ و گردان۱ از تیپ۳۳ نیروی مخصوص
نتایج عملیات خارج شدن شهر آبادان از محاصره قوای دشمن

آزادشدن دو جاده مهم اهواز ـ آبادان و ماهشهر ـ آبادان

آزادسازی کامل شرق کارون به وسعت حدود ۱۳۰ کیلومترمربع

تلفات دشمن حدود ۱۵۰۰ کشته و ۱۸۰۰ اسیر
خسارات دشمن حدود ۹۰ دستگاه تانک و نفربر، ۱۰۰ خودرو، ۳ هواپیما، ۱ هلی‌کوپتر، چند انبار مهمات، ۲ پل پی.ام.پی و …
غنائم حدود ۷۴ دستگاه تانک و نفربر، ۴۰ خودرو و انواع سلاح و تجهیزات

در نخستين ماه هاي سال ۱۳۶۰ شهيد يوسف كلاهدوز قائم مقام وقت فرماندهي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي ، طرح شكست حصر آبادان را كه توسط شهيد حسن باقري طراحي شده بود ، به شوراي عالي دفاع ارائه داد . پس از تصويب طرح و هماهنگي با نيروي زميني ارتش جمهوري اسلامي و نيروهاي تحت امر سپاه پاسداران ، چگونگي انسجام و نحوه ادغام نيروها ، همچنين نام حمله ، روز و ساعت آن مشخص شد .

موقعيت جغرافيايي زمين و طرز گسترش و آرايش يگان هاي ارتش عراق درمنطقه به گونه اي بود كه با يك حمله غافلگيرانه و محاصره برق آسا ، مي توانست ضربه كمر شكني به دشمن وارد سازد . فراتر از همه انگيزه هايي كه براي عمل در شرق رود كارون و پاكسازي دشمن در آن منطقه به لحاظ سياسي و نظامي وجود داشت ، نظر صريح فرمانده كل قوا ، يعني امام خميني مبني بر اين بود كه حصر آبادان بايد شكسته شود .

اين فرمان پس از گذشت يك سال از آغاز جنگ و محاصره شهر ساحلي آبادان همچنان به صورت يك مسئوليت بر دوش فرماندهان و بويژه ارتشيان لشكر ۷۷ خراسان كه در آن منطقه مستقر بودند ، سنگيني مي كرد . سر انجام در ساعت ۱ بامداد پنجم مهرماه ۱۳۶۰ ، نخستين عمليات گسترده و مشترك ارتش و سپاه با نام ثامن الائمه و با رمز نصر من الله و فتح قريب به منظور تصرف پل هاي روي كارون و قطع حلقه ارتباطي نيروهاي محاصره كننده آبادان آغاز شد .

پيروزي در اين عمليات به معناي ورود به مرحله تازه اي از جنگ و گشودن گره كور جنگ محسوب مي شد . نزديك به ۱۳ كيلومتر از كناره رود كارون و همين ميزان از كارون تا جنوب جاده ماهشهر – آبادان در اشغال دشمن بود ، به گونه اي كه دو جاده اهواز – آبادان و ماهشهر – آبادان در منطقه اشغال شده قرار داشت و قسمت هايي از آن نيز در تصرف دشمن بود .

استحكامات مهمي كه عراق براي پدافند در اين منطقه به وجود آورده بود ، به اندازه اي به آنها قوت قلب مي بخشيد كه تمام منطقه را با آرامش خاطر ، از دو پل قصبه و حفار و گاهي هم با يك پل ديگر تدارك و پشتيباني مي كردند .

با اين وجود ، ساعت ۱۴ روز پنجم مهرماه ؛ يعني به فاصله ۱۳ ساعت از آغاز عمليات اعلام شد كه دومين پل ارتباطي دشمن با غرب كارون نيز به تصرف نيروهاي رزمنده ايران در آمده است و پيشروي از همين نقطه ادامه دارد .

عراق با استعداد سه تيپ از لشگر هاي زرهي ۳ و ۱۱۱ ، و چهار گردان پياده و پنج گردان توپخانه در منطقه حضور داشت . از جمله خسارات و تلفات دشمن در اين عمليات ، انهدام ۹۰ دستگاه تانك و نفربر ، ۱۰۰ دستگاه خودرو ، دو پل پي . ام . پي و كشته و زخمي شدن و اسارت بيش از ۳۸۰۰ تن از نيروهاي عراقي بود .

همچنين مقدار قابل توجهي تجهيزات پيشرفته از آنها به غنيمت گرفته شد كه عبارت بودند از :

۱۶۰ دستگاه تانك و نفربر

۱۵۰ خودروي نظامي

۳۰ دستگاه بولدوزر

۵ قبضه توپ ۱۵۲ ميليمتري دور برد

۲ قبضه موشك انداز كاتيوشا

مقداري اسلحه سبك و سنگين و مهمات

تلفات و خسارات زياد دشمن در طي دو روز عمليات ، به واسطه حمله سريع و شيوه تهاجم نيروهاي ايراني بود .

فرماندهان ايراني در اين نبرد به سه هدف مهم دست يافتند كه نشان مي داد با ابتكار مي توان دست به يك عمليات موفق و گسترده زد . اين سه هدف عبارتند از:

۱- انهدام نيروهاي دشمن

۲- آزادسازي نيروهاي خودي از حلقه محاصره دشمن

۳- آماده شدن براي حمله تعيين كننده نهايي

پس از انجام موفق عمليات موفق ثامن الائمه و اعلام تبريك خبر شكست حصر آبادان به امام ، هواپيماي سي – ۱۳۰ حامل شماري از فرماندهان جنگ هنگام بازگشت به تهران سقوط كرد . در اين سانحه كه روز هفتم مهرماه اتفاق افتاد محمد جهان آرا فرمانده سپاه خرمشهر ، جواد فكوري فرمانده نيروي هوايي ارتش ، يوسف كلاهدوز قائم مقام فرماندهي سپاه پاسداران ، ولي الله فلاحي رئيس ستاد مشترك ارتش و موسي نامجو وزير دفاع و نماينده امام در شوراي عالي دفاع كه همگي در طراحي و اجراي عمليات شكست حصر آبادان شركت داشتند ، به همراه تني چند از افسران و همراهان به شهادت رسيدند.

*با کلیک روی لینک ها عضو شوید…

کانال طیبین: https://telegram.me/tayyebin_ir

گروه شهدای خط شکن شهرستان فلاورجان: https://t.me/joinchat/B0RxRkJhZCAV8aqsOV7x0A

دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید

  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

”

https://telegram.me/tayyebin_irکليه حقوق اين سايت متعلق به سایت کنگره ملی شهدای شهرستان فلاورجان می باشد و کلیه فعالیتهای این سایت مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.